Black Beauty Bonanza 2017: full results

1950
21 November 2017

It's been a magnificent day at Thainstone Agricultural Centre for the annual Black Beauty Bonanza in association with the North East Scotland Aberdeen-Angus club. We'd like to thank the North East Scotland club for organising an excellent day, and send out congratulations to all involved in an event where the standards of cattle and stockmanship were second to none.

Full results from the Aberdeen-Angus classes:

Heifer calves – Jan 5 to Mar 3, 2017 – 1, R and C Rettie’s Retties Ruisseau; 2, R and C Rettie’s Retties Lady Ruth; 3, C and E McCombie, with Auchincrieve Ethelle T125. Mar 12 to Mar 23, 2017 – 1, NA Wattie’s Tonley Equidora T362; 2, Hamish W Sclater’s Deveron Jill Erica T568; 3, Mrs H Heerema’s Balavilhouse Toplass T716. Mar 24 to Apr 7, 2017 – 1, Mr and Mrs E MacGregor’s Raddery Elderflower T206; 2, NF Massie and Sons’ Blelack Blackbird T853; 3, NF Massie and Sons’ Blelack Evora T854. Apr 9 to June 12, 2017 ¬– 1, HW Sclater’s Deveron Facility; 2, HW Sclater’s Deveron Estorella T588; A and K Rhind and Son’s Newton-Struthers Ella T355.

1 Retties Ruisseau T391 2624

Image: Rettie's Ruisseau

Yearling heifers – Jan 2 to Apr 15, 2016 – 1, G Willox’s Cardenwell Miss Blossom S087; 2, NA Wattie’s Tonley Princess S273; 3, D Rankin’s Kilmaluag Etta S187. May 3 to Oct 1, 2016 – 1, JR Galloway’s Cardona Jeweliot Erica S002; 2, Ballindalloch Home Farm’s Ballindalloch Ebony S499; 3, AJR Farms’ Logie Ermine S696.

44 Cardenwell Miss Blossom S087 2671

Image: Cardenwell Miss Blossom

Bull calves – Jan 8 to Mar 5, 2017 – 1, AJR Farms’ Logie Dynamite T740; 2, AJR Farms’ Logie Explosion T738; 3, G Willox’s Cardenwell Mr Braveheart T103. Mar 6 to Mar 30, 2017 – 1, W Willox’s Strathinver Master Bentley T037; 2, C and E McCombie’s Auchincrieve Janssen Eric T140; 3, Mr and Mrs E MacGregor’s Raddery Esprit T205. Mar 22 to Apr 1, 2017 – 1, Mrs H Heerema’s Balavilhouse Postman T722; 2, HW Sclater’s Deveron Katalist T574; 3, C and E McCombie’s Auchincrieve Essien T157. Apr 2 to Apr 10, 2017 – 1, PM Hepburn’s Burnside Esteem T820; 2, HW Sclater’s Deveron Rockstar T579; 3, D Walker’s Galcantray Phoenix T052. Apr 11 to May 25, 2017 – 1, K and M Howie’s Cairnton Blackbeard T420; 2, H Heerema’s Balavilhouse Banksy T727; 3, JR Galloway’s Cardona Edwin T029.

85 Balavilhouse Postman T722 2568

Image: Balavilhouse Postman

Yearling bulls – Feb 17 to Mar 29, 2016 – 1, AJR Farms’ Logie Expolsive S658; 2, Ballindalloch Home Farms’ Ballindalloch Proud Man S474; 3, AC Grant and Son’s Varis Punch S040. Apr 2 to July 1, 2016 – 1, JR Galloway’s Cardona Edwin S001; 2, NA Wattie’s Tonley Emmerson S336; 3, HW Sclater’s Deveron Eldon S554.

122 Cardona Edwin S001 2602

Image: Cardona Edwin

Pairs – Calves – Champion – AJR Farms’ Logie Explosion T738 and Logie Dynamite T740. Reserve – HW Sclater’s Deveron Felicity T580 and Deveron Estorella T588.

Yearlings – Champion – JR Galloway’s Cardona Edwin S001 and Cardona Jeweliot Erica S002. Reserve – D Rankin’s Kilmaluag Etta S187 and Kilmaluag Lady Ruth S348.

Small herd’s award – Wendy Willox, Broadmyre, Clatt, Huntly.

Senior showmanship – 1, Charles McCombie, Auchincrieve, Rothiemay; 2, Eion Cumming, North Cottage, Middleban Farm, Errol; 3, Mark Wattie, Mains of Tonley, Alford.

Intermediate showmanship - 1, Graeme Rhind; 2, Craig Coutts; 3, Katie Meston; 4, Amber Roy.

Junior showmanship - 1, Andrew Reid; 2, Fay Wilkie; 3, Louis Milne; 4, Michael Donald.